יום רביעי, 8 בינואר 2014

מי מפחד מהמפלצת הלבנה ????

מצטערת, אני הולכת לשבור לכם כמה מיתוסים, פרדיגמות שגדלתם עליהם וגם קצת לשעמם אתכם עם תאוריות לא מעניינות.

אני מרב ואני אוהבת לבן- מודה. אני מרב מעצבת פנים ואני אוהבת לבן.

פעם לפני הרבה שנים אנשים טענו שלבן הוא בכלל לא צבע ואז הגיע ניוטון ( כן ההוא עם התפוח שנפל לו על הראש) וגילה לכולם כי לבן הוא בעצם צבע ולא סתם צבע הוא צבע שמורכב מצבעים אחרים.

אז בואו נשים את הסוגיה הראשונה בצד : כולם להירגע -לבן הוא צבע.

וכעת בואו ניגש לעיצוב, יותר נכון עיצוב פנים למרות שגם בעיצוב המוצר ללבן יש מקום של כבוד מבחינתי.

אז למה אני: מעצבת שמשתמשת בצבעים ולא חוששת מהם מרגישה צורך להגן על הלבן הלבן הזה?
כי אני נתקלת על בסיס יומי בתגובות כאלו :

משעמם בלי טיפת מעוף
סטרילי מידי
משעמם
בית רוחות
יותר מידי לבן.. זה הופך למוזאון לא נעים לזוז פוחדים ללכלך...

טוב מספיק -הבנתם אותי נכון???

דוקא בישראל חוששים מלבן ואני לא יודעת למה, אני חוששת שהאמת טמונה בעובדה שאנחנו באמת מפחדים להיות משעממים,  ואנו חושבים שאי אפשר לעצב בית שיעשה וואואו כשהוא לבן, דבר שני אני חושבת שאנשים אולי לא הבינו שלבן יכול להיות חם  מה חם??? רותח כמו חלב שגלש על הכיריים .
אז לפני הכל אני רוצה להציג לכם את התאוריה שאולי תשנה אצלכם כמה דברים במחשבה.
איש אחד שהוא אדריכל וגם מתמטיקאי  כריסטופר אלכסנזר ומעבר לתאוריות המאוד מעניינות שלו על בנייה יש לו תאוריה מאוד מוצקה על צבעים ואני מביאה אותה ממש על קצה המזלג

אור של מדינה מזרח תיכונית - העלייה מאירופה לא ידעה איך לאכול אותו
צילום סיון אסקיו - תל אביב 2012


"צבעי הירוק והאפור של בתי החולים ובתי המשרדים הם מדכאים וקרים. עץ טבעי, אור שמש וצבעים בהירים הם חמים. החום של הצבעים בחדר משפיע  על ההרגשה אם נעים להיות בו או לא. אבל מהם הצבעים החמים והקרים? באופן פשטני, אדום וצהוב וכתום וחום הם חמים, כחול וירוק ואפור הם קרים. אבל ברור שלא תמיד חדרים עם אדום וצהוב יוצרים תחושה טובה, ולא תמיד חדרים עם כחול ואפור יוצרים תחושת קרירות. אמנם יש אמת שטחית באמירה הזאת , גוני אדום וחום וצהוב עוזרים ליצור אוירה נעימה אבל גם לבן וכחול וירוק יכולים ליצור אוירה נעימה. אחרי הכל, השמיים כחולים והדשא ירוק. ברור שאנחנו מרגישים טוב בחוץ על הדשא הירוק תחת שמיים כחולים. ההסבר לכך פשוט ומרתק כאחד. מה שהופך את האווירה במקום כלשהו לחמימה או קרירה אינו צבע הרהיטים  או הקירות , אלא צבע האור. נוכל לבדוק את צבע האור במקום מסוים אם נשים שם משטח לבן לחלוטין. אם האור חם, המשטח יקבל גוון מעט צהבהב-אדמדם. אם האור קר, המשטח יקבל גוון מעט כחלחל-ירקרק. אבל כשמבינים שכל מה שנמצא במקום הזה מקבל את הגוון של האור שבו – קל לקלוט איזו השפעה גדולה יש לגוון האור במקום על איכות התחושות והרגשות שאנשים חווים במקום. קרני השמש המוחזרות מכר דשא ירוק ביום אביב הן עדיין אור חם  כלומר, בטווח הצהבהב-אדמדם. האור במסדרון בית חולים המואר בנורות פלורוסנט ומוחזר מקירות ירקרקים הוא אור קר – בטווח הכחלחל-ירקרק. בחדר עם הרבה אור טבעי, האור הוא כללית חם. בחדר שחלונותיו פונים אל בניין אפור מעבר לרחוב, האור עלול להיות קר, אלא אם יש בו הרבה בדים צהובים ואדומים. כך שכדי שהחדר יהיה נעים יש להשתמש במגוון צבעים שישתלבו יחד עם מקורות האור  שמחוץ לחדר כדי ליצור במרכז החדר אור מוחזר חם, כלומר בגוון צהבהב-אדמדם. גוונים אדומים וצהובים תמיד עושים זאת. גוונים כחולים וירוקים ולבנים יעשו זאת רק במקומות מתאימים, באיזון עם צבעים אחרים, ועם עזרה ממקורות האור.לכן: צבעו את המשטחים בצבעים אשר ישתלבו בגוני האור הטבעי, האור המוחזר והתאורה המלאכותית, כך שייווצר בחדר אור חם."
 • מתוך  הספר Pattern Language


השלג הלבן מחזיר אור אחר לגמרי מאור השמש - צבע זה עניין של אור
צילום סיון אסקיו -סנטרל פארק ניו יורק שורה תחתונה? הכל טמון באור ולא בצבע - יש לנו את הפריבילגיה לחיות במדינה עם אור חם, ובלילה? לכו על תאורה צהובה ולא לבנה וכך תשמרו על המראה החמים.

ארץ ישראל היא מדינה של אור הרבה אור, לא האור הלבן הבוהק של אירופה אלא האור הצהוב החם של המזרח התיכון.
אם נעבור היסטורית קצת על העיצוב הנורדי למשל נגלה שהחללים הלבנים שלהם נובעים בגלל מיעוט אור יום בגלל החורפים הארוכים והימים החשוכים, אצלנו העיצוב הבהיר מתאים בדיוק בגלל הסיבה ההפוכה, יש לנו המון אור אור של שמש לא האור הלבן שהשלג מחזיר ולכן בישראל של המזרח התיכון העיצוב הלבן לא משרה קור וחוסר נעימות אלא  קרירות נעימה ויקבל את קרני השמש ויהפך לחמים ונעים. אז בפעם הבאה כשאתם רואים בית לבן אל תמהרו לשפוט. זכרו כי הלבן מושפע קודם כל מהאור שהוא מקבל והוא לא עומד לבדו הוא מושפע מכל הצבעים שמסביבו.הנה כמה טיפים לעיצוב בית לבן:

1. לבן הוא אף פעם לא משעמם, בז' לעומת זאת יכול להיות משעמם, לבן הוא צבע דרמתי - חשבו על כלה בשמלה לבנה כמה דרמתית ומרשימה היא נראת.

לבן הוא ממש דרמה קווין

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


2, לבן יכול להיות צבע חמים ונעים, אנשים חושבים על חלל לבן כעל חלל קר כי הם מקשרים אותו עם סדר, הימנעו מאביזרים נוקשים ומודרניים בחללים לבנים, השתמשו בכריות וטקסטילים נעימים ובחוסר רשמיות בעיצוב וכך תשיגו חלל לבן בהיר וחמים.


שלבו ריפוד-כרית-שטיח -שמיכות

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


3. לבן נותן לנו את הגמישות לעצב את החלל, צבעו חלל בלבן וקבלתם קנבס חלק עבור שאר העיצוב, לעומת זאת אם הקירות שלכם בצבע אחר  ואתם כבר מוגבלים ומחויבים לעיצוב מסויים.

עם לבן -תוכלו לשלב כמעט את כל הצבעים יחד וזה יראה נפלא

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


4. יש לכם חלל לבן? אל תפחדו ממנ, תנו לו לחיות , אני גידלתי 2 ילדים  חתולה וכלב בבתים הלבנים שלי
.דאגו לריפודים כביסים, ואל תפחדו מהמראה הלא מושלם, אנחנו בני אדם והבתים שלנו מגיבים בהתאם.

גידלתי ילדים כלבים וחתולים בבתים הלבנים שלי
צילום -סיון אסקיו -הבית של מרב שדה 


5 שלבו לבן עם צבעי פסטל עדינים ביותר, גוונים מעושנים של כחול, ירוק או ורוד.

אפור או סגול מעושן נראה נפלא עם לבן

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


6, לבן הוא צבע! עם קשת גדולה של גוונים בתוכו - -אם תסתכלו היטב בגוונים הרבים של הלבן תזהו לבנים על בסיס כחול ורוד ירוק -תצטרכו לצבוע קיר שלם בגוון שבחרתם ולהתבונן בו כמה פעמים בשעות שונות של היום וגם בתאורה מלאכותית על מנת להבין כיצד האור משפיע על כל גוון וגוון של לבן ( ולא, בז' הוא לא לבן )


יותר מ 200 גווני לבן

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se7 עץ מחמם אפילו את החלל הלבן ביותר,  יש הרבה תנועה בעץ עד שלעתים אנו מרגישים כאילו אנו מביטים בציור . גם טקסטילים בעלי טקסטורה כמו פישבון או שטיחים בעלי טקסטורה הם  דרכים להוסיף עניין ועומק


עץ יחמם כל חלל אפילו  הלבן ביותר

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se

8 לצבע הלבן יש את היכולת לחבר בין מרכיבים לא תואמים : אם החלל שלכם לבן תוכלו להוסיף כמה חומרים שונים כמו עץ, שייש, אבן, פלסטיק והלבן יחבר בנהם.

כן -אפילו חיפוי מטבח שכזה נראה נפלא במטבח לבן עם פינת אוכל מעץ

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


9 לא כל הלבנים מתאימים! אל תערבבו כמה גוונים של לבן אלא אם בדקתם ראשית את ההתאמה שלהם אחד לשני

בדקו לםני שאתם משלבים 2 גווני לבן

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


10 - חלל לבן מרשה לנו  בהנף יד לשנות את עיצובו של החדר -כריות כחולות מתחלפות בכתומות ויש לנו חלל חדש כנל לגבי שטיח או וילון

היום ספת פוקסיה -מחר ספה ירוקה -קלי קלות

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se


11 לבן דורש אבזור -לאוהבי האביזרים לכו על לבן וכך גם עם אבזירים רבים החלל לא יהפך לעמוסכמה אביזרים שתרצו

Picture: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson SE360" www.alvhemmakleri.se

2 תגובות:

 1. מקסים כל הלבן הזה!

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה! הבלוג שלך הוא השראה אמיתית וגם קצת מושא לקנאה...

   מחק

Blogger Wordpress Gadgets